28 września 2016

Co to jest wolność finansowa i jak ją osiągnąć


Wolność finansowa to stan, w którym nie musimy pracować zarobkowo. To nasz kapitał pracuje na nas. Przychód z inwestycji musi być na tyle wysoki, aby pokrywał wszystkie nasze wydatków.  Zamiast spędzać cały dzień w pracy możemy robić tysiące innych ciekawych rzeczy. To na co tylko mamy ochotę - podróżować, uprawiać sporty lub po prostu spędzać czas z dziećmi.

Jak osiągnąć wolność finansową?
Musimy uwolnić się z ogólnie przyjętego schematu - praca do 67 lat, a potem zasłużony odpoczynek na emeryturze. Taki schemat funkcjonuje w społeczeństwie jako jedyny słuszny. Ten kto próbuje się z niego wyłamać jest  uważany za dziwaka. Przecież powinniśmy całe dnie spędzać w pracy, a wszystkie zarobione pieniądze od razu wydawać na coraz to większe mieszkania, nowsze samochody, nowe wypasione smartfony i egzotyczne wakacje. Powinniśmy zaciągać coraz to nowsze kredyty, po to abyśmy byli zmuszeni pracować jeszcze dłużej.

Aby osiągnąć wolność finansową musimy sprawić, aby nasze pieniądze pracowały dla nas, a nie my dla pieniędzy. Osoby osiągające dochód pasywny bez wkładu własnej pracy, dzięki posiadanemu kapitałowi, nazywamy rentierami.
Dochód pasywny możemy uzyskać dzięki:
  1. Wynajmie posiadanych nieruchomości
  2. Odsetkom z lokat bankowych 
  3. Wypłacie dywidend z posiadanych akcji 
  4. Dochodom z funduszy inwestycyjnych
Dochód pasywny możemy również osiągnąć bez posiadania kapitału. Musimy sprawić, aby raz wykonana praca przynosiła nam zyski jeszcze długo po jej zakończeniu.
Istnieje wiele sposobów na osiągnięcie dochodu pasywnego bez posiadania kapitału. Może to być:
  1. Wydanie własnego produktu - książka, ebook, muzyka, zdjęcia
  2. Stworzenie własnej strony www, na której możemy zamieszczać reklamy kontekstowe lub współpracować z sieciami affiliacyjnymi.
  3.  Marketing sieciowy (MLM) 
Pomimo, iż dochód nazywamy pasywnym, każda z wyżej wymienionych metod zarabiania wymaga od nas poświęcenia swojego czasu. Według mnie, nie chodzi o to aby nic nie robić, ale o stosunek ilości poświęconego czasu do zarobionych pieniędzy. Możemy spędzać całe dnie w pracy, pięć dni w tygodniu po 8 godzin dziennie, czyli 40 godzin w miesiącu, wykonując jakąś pracę dla naszego pracodawcy i zarobić określoną kwotą. Jeżeli natomiast jesteśmy właścicielami kilku mieszkań na wynajem, możemy zarobić dokładnie tyle samo pieniędzy, poświęcają na pracę zaledwie kilka godzin w miesiącu. Tyle zajmie nam dopilnowanie bieżących płatności w naszych mieszkaniach, czy też poszukiwanie nowych lokatorów. Osobiści wybieram druga opcję.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz