27 września 2016

3 blogi finansowe, które musisz znać


1. www.fridomia.pl
Autorem bloga Fridomia jest Sławek Muturi. Sławek na początku lat 90 postanowił zostać osobą niezależną finansowo. Zaczął gromadzić oszczędności. Mając bardzo dobrze płatną pracę mógł jak jego współpracownicy wydawać pieniądze na zbytki, zbyt drogie domy czy samochody. Zamiast tego żył znacznie poniżej swoich możliwości finansowych. Wszystko inwestował w mieszkania przeznaczone na wynajem. Po kilkunastu latach inwestowania udało mu się kupić ponad 100 mieszkań, głównie w Warszawie i Łodzi. Nie miał zamiaru ich sprzedawać, tylko wynajmować. W 2009 r. jako 44-latek, dzięki pasywnemu dochodowi z wynajmu mieszkań, które posiada, mógł zrezygnować z pracy i przejść na wcześniejszą emeryturę. Teraz  większość roku spędza w ciepłych krajach, skąd wysyła sobie i znajomym kartki pocztowe. Odwiedził już wszystkie niepodległe państwa na kuli ziemskiej.
Sławek Muturi uświadamia nam, że nie warto dla pracy poświęcać całego życia. Na blogu promuje idee wolności finansowe, którą możemy osiągnąć dzięki inwestycji w nieruchomości na wynajem. Ta właśnie wolność nazywana jest przez Sławka fridomią.

2. www.wolnymbyc.pl
Blog o niezależności finansowej, finansach osobistych, minimalizmie i oszczędzaniu.  Autor bloga, podpisujący się jako Wolny, w swoich postach pisze o powodach, dla których warto oszczędzać i sposobach jak to robić. O pracy nad sobą, motywacji, minimalizmie. O planowaniu, budżetowaniu i finansach. O głębszym spojrzeniu na otaczającą nas rzeczywistość. O sensie podejmowania alternatywnych wyborów bez względu na krytykę ludzi ‚płynących z prądem’. 
Blog przeczytałam od desko do deski’. Wolny daje nam niesamowitą motywację do oszczędzania. Uświadamia nam, że nie musimy uczestniczyć w bezmyślnym wyścigu szczurów i  konsumpcjoniźmie. Pokazuje, że dzięki zmianie codziennych nawyków możemy zaoszczędzić naprawdę sporo pieniędzy. 

3. www.marciniwuc.com
Autorem bloga Finanse bardzo osobiste jest Marcin Iwuć, doświadczony analityk finansowy. Choć autor bloga ma ogromną wiedzę na temat inwestycji i finansów przyznaje, że w przeszłości  w głupi sposób wydawał pieniądze na niepotrzebne rzeczy i luksusy płacąc za nie kartami kredytowymi oraz brał kolejne kredyty na szybkie „inwestycje”. Na blogu przestrzega nas przed takim postępowaniem i stara się edukować finansowo. Jego podstawowa dewiza brzmi w finansach osobistych wiedza to 20% sukcesu - reszta to działanie i zdrowy rozsądek.
Na blogu prezentuje sprawdzone sposoby na budowanie oszczędności, mądre inwestowanie, pozbycie się długów. Udostępnia nam narzędzia, dzięki którym możemy uporządkować nasze finanse. Marcin opowiada  o finansach w prosty i ciekawy sposób.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz