25 września 2016

Nie pracuj dla pieniędzy, ale spraw by twoje pieniądze pracowały dla ciebie.


Czym są aktywa i pasywa?
aktywa – rzeczy, które wkładają pieniądze do naszego portfela
pasywa – rzeczy, które wyciągają pieniądze z naszego portfela

Generalizując wyróżniamy trzy rodzaje aktywów:
1.   Papiery wartościowe – akcje i obligacje.
2.   Biznesy, których jesteśmy właścicielami.
3. Nieruchomości  – mieszkania oraz lokale usługowe, których jesteśmy właścicielami i wynajmujemy je innym osobą lub firmą.

Posiadane aktywa generują nam przychód pasywny, czyli taki, który nie wymaga od nas angażowania własnej pracy. 

Dochód pasywny otrzymywany jest wtedy, gdy raz wykonana praca (akcja, działanie) przynosi zyski, przez określony czas. Czyli leżymy na kanapie, a pieniądze sama wpływają na nasze konto. Utopia? Niekoniecznie. Należy po prostu sprawić aby nasze pieniądze pracowały dla nas, a nie my dla pieniędzy.
Jak to osiągnąć? Zamiast wydawać pieniądze na pasywa, musimy skupić się na nabywaniu kolejnych aktywów.  

To trochę tak jak w grze Monopol, wygrywa ten kto kupi najwięcej domków i postawi najwięcej hoteli. Pozostali gracze gdy staną na jego polu muszą słono zapłacić.

Według mnie najlepszym źródłem przychodu pasywnego jest wynajem nieruchomości. Jednak tylko  mieszkania, które wynajmujemy innym osobą możemy zaliczyć do naszych aktywów. Takie mieszkanie wkłada nam pieniądze do portfela. Natomiast mieszkanie, w którym mieszkamy to jedynie pasywa. Nawet jeżeli nasze mieszkanie nie jest obciążone hipoteką musimy płacić czynsz, podatki, ponosić koszty napraw. Dlatego właśnie mieszkanie, w którym mieszkamy wyciąga pieniądze z naszego portfela.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz